Irský vlkodav

31. května 2007 v 20:53 | feliska |  Zbytky a zbytíčky
Tohle je můj pesánek...teda můj ještě není ale vytrvale pracuju na mamce aby byl.....
jo a ještě je to (teda jako text) bráno ocuto.
Původ irského vlkodava je zahalen hustou, kouzelnou mlhou tajemství. Přítomnost impozantního hrubosrstého stvoření protkává celé irské dějiny od jejich počátků, nalezneme jej v mnoha bájích, písních a legendách, stal se symbolem irských panovníků, královským darem a vznešeným průvodcem evropské a asijské šlechty. Přesto však nelze přesně určit, odkud vlastně pochází, jaká byla jeho cesta do země, která mu dala jméno…
Irsko je relativně malý ostrov se specifickou florou a faunou. Ostrovní formy vlků jsou drobné a považujeme-li za předka psa právě vlka (příp. jiné psovité šelmy), je velmi nepravděpodobné, že by tito malí vlčkové mohli býti předchůdci irského obra. Moře, které Irsko pevně svírá ze všech stran, zamezuje volnému přístupu jiných živočišných druhů, a tak se nám nabízí jediné možné řešení - a tím je import. Dříve panovali domněnky, že snad dávní prapředci našich psů mohli přicestovat s Kartaginci nebo řeckými mořaplavci. Ovšem neexistuje žádná dochovaná zmínka o tom, že by tyto kmeny vlastnili psy chrtovitého typu. Když se pak vlkodav v oněch zemích objevil, uvedl jejich obyvatele v úžas. "Řeckou teorii" další vývoj dějin dokonce vyvrací zcela přímo - Řecko posloužilo jako vzor Římu, obyvatelé vedlejšího poloostrova převzalo řeckou kulturu,vědu i filosofii, ovšem import vlkodava způsobil velké pozdvižení. Kdyby tedy staří Řekové psy typu vlkodava znali, dozajista by o tom existovaly nějaké záznamy (Řekové byli v tomto - na rozdíl od Keltů - velice pečliví) a pro Římany by tito psi nebyli žádnou novinkou. Keltové patřili k vynikajícím chovatelům dobytka a psů, milovali život a lov. Z historických pramenů víme, že nelovili pouze pro obživu, ale pro zábavu, lov byla sportovní a společenská událost (čímž značně předešli dobu). Prokazatelně vlastnili psy typově velmi podobné greyhoundům, kteří pocházeli pravděpodobně z Egypta. Byli to vynikající, vytrvalí a houževnatí honiči orientující se při lovu zrakem.
Pes dějin irských
O irských vlkodavech nacházíme mnoho dalších zmínek ve starých irských legendách a básních. Bardi o něm mluví takto: "Tento pes mocných činů, který byl neodolatelný, ve své bojovné tvrdosti, byl lepší než jakékoliv bohatství." V jednom zpěvu se hovoří o Fallinim, psu krále Iruaida, který byl tak velký a vznešený, že všechna zvířata při jediném pohledu na něj padala k zemi. Básníkem Bethem Gélertem je zase oslavován pes Llewellyna, prince z Welesu: "Květ svého plemene, tak věrný jako ovce v domě, lev na lovu."
První oficiální písemnou dochovanou zmínkou o irském vlkodavovi je dopis římského konzula Quinta Aurelia Symmacha z roku 391 n.l., v němž děkuje svému bratru Flaviovi za sedm psů, které mu poslal darem. Uvádí, že "Celý Řím na ně hleděl s obdivem." Strabo dokonce píše o tom, že byl tento pes za vrcholného rozkvětu Římské říše využíván pro zápasy v Coloseu. O tom se zmiňuje i Plinius, který popisuje souboj irského psa a molosské dogy, nejobávanějšího protivníka v aréně. Plinius zde vlkodavy nazývá "Canes Graii Hibernici" a doplňuje, že tito mimořádně hbití a odvážní psi jsou větší než mastif.
tady máte popis i umění dohromady:)
IRSKÝ VLKODAV
Postava vysoká, tělo dlouhé.
Hlava jako noc, hruď jako sníh,
přední nohy silné jak sloupy,
zadní nohy prohnuté jak luk,
hrubá vlnitá srst, krátká a jemná,
ucho jako lístek - malý a stočený.
Ani Bran, Finnův oblíbenec
by se nevyrovnal psovi MacDonnella.
Jako létají stíny nad travou,
tak běží on krokem lehkým a jistým,
uloví vlka v Tostanské úžině,
zmlknou jeleni v Lisanouru. Dunění svátečních zvonů,
O Con! A nezní líbezněji,
když se údolím rozléhá
zpěv MacDonnellova psa.

Výňatek z básně "The Foray of Noc O'Donnall" od Denise Folorence McCarthyho

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 feliska feliska | 1. června 2007 v 15:29 | Reagovat

héééééééééééééééééj ten text zmizel!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!teda on tam je ale není vidět....jestli vás to tak moc zajímá tak si to prázdný místo dejte do blogu a ono se to objeví...já nevim co s tim je...jinou barvu sem tam nedávala..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama